Prekių katalogas

Laboratorinės grūstuvės: Būtini mokslo ir tyrimų įrankiai

  • Laboratorinės grūstuvės: Būtini mokslo ir tyrimų įrankiai

    Kas yra laboratorinė grūstuvė?

    Laboratorinė grūstuvė yra paprastas, tačiau labai efektyvus įrankis, kurio ištakos siekia daugiau nei 20 000 metų senumo kultūras, randamas daugumoje mokslinių tyrimų, chemijos, biologijos, farmacijos ir medicinos laboratorijų. Nors iš pirmo žvilgsnio laboratorinės grūstuvės gali atrodyti kaip senamadiškas įrankis, jų panaudojimas ir universalumas išlieka nepakitę ir šiuolaikiniame moksle.

    Šiame straipsnyje aptarsime, kas yra laboratorinė grūstuvė, jos pagrindinės rūšys ir panaudojimo būdai. Ji sudaryta iš dviejų pagrindinių dalių: grūstuvo (dar vadinamo piestele) ir grūstuvės dubenėlio. Grūstuvas yra tvirtas, cilindrinis įrankis, kuris naudojamas medžiagoms trinti ir smulkinti. Dubenėlis, į kurį dedamos medžiagos, paprastai yra pagamintas iš tvirto, chemiškai atsparios medžiagos, pavyzdžiui, porceliano, keramikos, stiklo ar nerūdijančio plieno.

    Grūstuvių rūšys ir medžiagos
    Priklausomai nuo medžiagų, su kuriomis dirbama, ir tyrimų pobūdžio, grūstuvės gali būti gaminamos iš įvairių medžiagų:

    porcelianinė grūstuvė

    Porcelianinės grūstuvės: Šios grūstuvės yra labai populiarios dėl savo tvirtumo ir atsparumo cheminėms medžiagoms. Jos puikiai tinka švelniam trynimui ir smulkinimui, ypač su kietesnėmis ar chemiškai agresyviomis medžiagomis.

    Agato grūstuvės

    Agato grūstuvėsAgatas yra mikrokristalinio kvarco (SiO2) atmaina, pasižyminti dideliu kietumu. Iš agato pagaminti skiediniai labai naudingi tam tikroms specifinėms laboratorinėms reikmėms. Jų privalumai - didelis kietumas (pagal Moso skalę jis siekia 7 balus) ir didelis atsparumas dilimui, todėl galima smulkinti net didelio kietumo bandinius, pavyzdžiui, kai kurias rūdas. Be to, šią medžiagą lengva valyti ir galima autoklavuoti. 

    Stiklinės grūstuvės

    Stiklinės grūstuvės: Stiklas yra atsparus daugeliui chemikalų ir lengvai valomas, todėl jis puikiai tinka daugumai laboratorinių darbų, nors ir yra mažiau atsparus smūgiams nei porcelianas.

    Nerūdijančio plieno grūstuvės:

    Nerūdijančio plieno grūstuvės: Plieninės grūstuvės yra ypač naudingos, kai reikia smulkinti labai kietas medžiagas. Jos yra itin tvirtos ir atsparios korozijai, tačiau jų kaina dažnai būna aukštesnė nei kitų medžiagų grūstuvių.

    Aliuminio oksido grūstuvės

    Aliuminio oksido grūstuvės:  Aliuminio oksidas (Al2O3) ir, kaip ir agatas, pasižymi dideliu kietumu (pagal Moso skalę jo vertė yra 7) ir didele šilumine varža. Skirtingai nei daugelis kitų medžiagų, jis gali atlaikyti net itin žemą temperatūrą, todėl tinka darbui su skystu azotu (LN2).  Be to, aliuminio oksido grūstuvės yra autoklavuojamos ir lengvai valomos

     

    Panaudojimo būdai:

    Grūstuvės dažnai naudojamos chemijos laboratorijose, siekiant sumalti reagentus į smulkius miltelius, kad būtų pagreitintos cheminės reakcijos. Smulkesnės dalelės turi didesnį paviršiaus plotą, todėl reakcijos vyksta greičiau ir efektyviau.

    Biologijos laboratorijose grūstuvės naudojamos ląstelių ir audinių trynimui, siekiant išgauti iš ląstelių pavyzdžiui, DNR ar baltymus. Šis procesas yra labai svarbus molekulinėje biologijoje ir biochemijoje.
    Farmacijos laboratorijose grūstuvės naudojamos smulkinti vaistų ingredientus, siekiant užtikrinti vienodą jų pasiskirstymą ir veiksmingumą. Taip pat jos naudojamos gaminant tepalus ir kitas medicinines formas.
    Maisto technologijos ir analizės laboratorijose grūstuvės naudojamos smulkinti ir maišyti maisto produktų mėginius, siekiant juos analizuoti ar ruošti tolimesniems tyrimams.
    Grūstuvės naudojamos dirvožemio ir kitų aplinkos mėginių smulkinimui, siekiant atlikti chemines ar fizines analizes. Tai padeda mokslininkams geriau suprasti aplinkos būklę ir taršos lygį.

    Nors laboratorinės grūstuvės yra paprastos naudoti, svarbu laikytis tam tikrų patarimų. Pasirinkite grūstuvę, atitinkančią dirbamų medžiagų savybes. Pavyzdžiui, cheminėms medžiagoms gali reikėti porcelianinės grūstuvės, o labai kietoms medžiagoms - plieninės ar agato. Po kiekvieno naudojimo kruopščiai nuvalykite grūstuvę, kad išvengtumėte kryžminės taršos. Naudokite tinkamas valymo priemones, kurios nepažeis grūstuvės paviršiaus.